Loree Harvey, Monte Vista Middle School
CSEF Teacher of the Year Award
SparkFun’s Thank You To Educator’s Award
Molly Nehring, Monte Vista Middle School
Third place Overall, Junior Division
First Place, Junior Division Math & Computer Sciences
Constant Family Excellence in Computer Science $100
UNC Math & Science Teaching Institute $50
Broadcom Masters competition nomination
Jacob Lowder, Sargent Junior High School
Honorable Mention Jr Division Animal Sciences
Nicole Miller, Ortega Middle School
First place Jr Division Chemistry
American Chemical Society, $100 award
Colo Assoc of Science Teachers $75 Award
Broadcom Masters competition nomination
Alanna Chacon, Center High School
First Place Senior Division Chemistry
CSU scholarship, $1000, renewable for up to 3 years
Cassidy Plane, Sargent High School
Second Place, Senior Division Earth & Space Science
Soil & Water Conservation Society, CO Chapter $100
ASU scholarship, $5000 value
Hannah Fischer, Sierra Grande Jr/Sr High School
Fourth Place, Senior Division Earth & Space Science
Colo Scientific Society, $75
Mary Hood, Sargent High School
Second Place, Senior Division Engineering
Eppler Family Award, digital oscilloscope
Human Factors & Ergonomics Society, $100
Matthew McCausland Memorial Award, $100
Society of Women Engineers, Rocky Mtn Section $100
ASU scholarship, $5000 value
CU Boulder, College of Engineering & Applied Sciences, $500 scholarship
Tayler Rocha, Monte Vista High School
Second Place, Senior Division Environmental Sciences
Colo Assoc of Science Teachers $75 Award
Poster Art Contest Winner
ASU scholarship, $5000 value
Daisy Garcia, Center High School
Honorable Mention, Senior Division Environmental Sciences
American Assoc of University Women, $200 award
ASM Int’l Materials $150 Award
Society of Manufacturing Engineers $100
Colorado School of Mines scholarship, $1000, renewable for up to 3 additional years
CSU Pueblo, $1000 scholarship
Leighton Burt, Sargent High School
Fourth Place, Senior Division Math & Computer Sciences
Constant Family Excellence in Computer Science $150
INTEL Excellence in Computer Science Award, $200
Andrew Smith, Monte Vista Middle School
Honorable Mention, Junior Division Medicine & Health
Colby Self, Monte Vista Middle School
Second Place, Junior Division Plant Sciences
Air & Waste Mgmt Assoc, $100 award
Broadcom Masters competition nomination
Hinal Rathi, Alamosa High School
First Place, Senior Division Plant Sciences
Colo Foundation for Agriculture $50
Colo State Univ. Dept of Horticulture & Landscape Architecture $100
SACNAS, CSU Chapter, Rising Young Scientist Award, $50
Remigio Lucero, Centauri Middle School
Rachel Carson Award and $30
Alyssa Rawinski, Monte Vista Middle School
Air & Waste Mgmt Assoc, $100 award
Brycen Hotz, Monte Vista Middle School
Colo Chemistry Teachers Assoc $100
Claire Shepherd, Crest Academy, Salida
Fourth Place, Junior Division Behavioral and Social Sciences
Pioneers of Science Award, $30
Kelsey Lindbloom, Salida High School
Colorado EnergyWise Award, $250